header
picture
CO JE TO TORPÉDO??? - (26.08.2006)

Rozhovor publicistické hvězdy časopisu Reflex Honzy Dědka s Robertem Kodymem o minulosti a především žhavé přítomnosti!!!

Co   je   to   Torpédo?


Poslední řadové album WV vyšlo v roce 2000. Proč už  dlouhých šest let WV nevydali žádnou desku?


Za těch šest let jsme se skupinou Lucie vydali dvě studiová alba, jedno koncertní dvojalbum a DVD. Odehráli jsme tři mamutí turné včetně toho posledního se stočlenným symfonickým orchestrem FOK plus další turné napříč Spojenými státy americkými.


I v minulosti však Lucie vydávala nové desky a koncertovala, vedlo toho navíc vycházely nahrávky WV...


Právě v roce 2000 vyšly zároveň desky Wanastowích vjecý a Lucie – tehdy jsme však byli pod tlakem exkluzivních smluv a touhy koncernu vydávat co nejrychleji co nejvíce lukrativních desek. To ovšem není ideální prostředí pro tvorbu moderního umění.


V průběhu uplynulých šesti let se občas objevilo tvrzení, že WV ukončili svou činnost – údajně to bylo v důsledku nevelkého komerčního úspěchu desky Hračky...


Jak dokazuje přtomnost, tak šlo lživé tvrzení. Nehledě na skutečnost, že album Hračky se stalo jedním z deseti nejprodávanějších alb roku 2000!

Do jaké míry souvisí vydání nové desky WV s tvůrčí pauzou Lucie? Posledních několik let se přece mluvilo o dalším albu Lucie - namísto toho teď vychází WV a chystá se sólová nahrávka Davida Kollera...


Skupina Lucie se v roce 2004 během turné LUCIE & FOK domluvila na celkem obvyklé tvůrčí pauze, která de facto začala po absolvování londýnského koncertu v říjnu téhož roku. A tahle pauza zatím stále trvá! Nikdo neví, kdy skončí, takže nad budoucností Lucie se vznáší roztomilý otazník... Pro mě s P.B.Ch. bylo opravdu zajímavé, když jsme se na podzim 2005 octli ve stejné situaci, jako v roce 1985 – opět jsme byli sami dva. Před dvaceti lety jsme ještě jako teenageři pobíhali po Praze a sháněli první muzikanty do Lucie - v prosinci jsme už měli pevnou sestavu s bubeníkem Tomášem Waschingerem, klávesákem Petrem Francem a zpěvákem Michalem Penkem; škoda, že tenkrát novoromantickým kapelám desky nikdo nevydával! Ani ve snu jsem si tehdy takhle nepředstavoval dvacáté výročí této kapely! Davidův odchod z Lucie, o kterém jsme se mimochodem dozvěděli stejně jako všichni ostatní ze zprávy ČTK, byl jako šokující rozvod po osmnáctiletém manželství. Na druhou stranu pochopitelně respektuji jeho důvody a rozhodnutí. Ještě štěstí, že ta naše profese patří mezi svobodná povolání!

Na nové desce WV jste začali pracovat proto, že David Koller opustil kapelu Lucie, nebo jste toužili už delší dobu natočit další desku WV?

Absolutně především teď splácíme dluh kapele Wanastowi Vjecy a jejím věrným a trpělivým příznivcům. Jsem rád, že se opravdu mají na co těšit.

Věříš v budoucnost Lucie? Zajímalo by mě, co by vás dva s P.B.Ch. přimûlo znovu shánût další muzikanty do Lucie, když máte fungující a úspěšné Vjecy.

A už jsi zase u toho milého azurového otazníku, kterým

se v současnosti ani trochu nezabývám. Mojí přítomností jsou jen a pouze Wanastowi Vjecy a TORPÉDO.

 


Kdy jste začali připravovat materiál na novou desku WV?


V listopadu 2005. Celkem jsme napsali kolem čtyfiiceti nových písní, do finální fáze jsme jich dotáhli pětadvacet, na desku nakonec zařadili třináct plus jeden veliký bonbón.


Všechno jsou vaše autorské písně, nebo jste sáhli i po nějaké coververzi, jako třeba v případě písní Holčičko! z desky 333 stříbrnejch stříkaček?

Konečně jsme natočili mojí milovanou skladbu “Pal vocuď!” Je to takový náš dáreček k pětadvacátým narozeninám kapely Hudba Praha.


Proč zrovna tuhle píseň? Kapela Hudba Praha ji vždycky označovala za politickou píseň, vznikla údajně pod dojmem estébackých dozorů na jejich koncertech. Myslíš, že má ještě dneska výpovědní hodnotu?

Píseň “Pal vocuď!” byla asi jedním z vlivů při psaní textu k takypolitické písni “Tak mi to teda nandey”. Nesmím ovšem zapomenout na pěsti a kopance laskavých příslušníků esenbé z pražského hlavního nádraží, z Braníka, razie hochů z STB v kavárně Slávia a hrdinné zmlácení kytaristy Kodyma na schodech již zmíněné kavárny. Bylo jich na něj 12. Anebo taky film “Pochod ve stínu” s Johnnym Rottenem. Osmdesátý roky - bomba!


Podle mého byla zatím každá z desek WV dost odlišná - 333 stříbrnejch stříkaček bych označil za album poznamenané vlivem world music, Hračky spíše za experimentální desku s patrnými elektronickými prvky. V čem bude jiná vaše nová deska?

Nová deska se jmenuje Torpédo a potvrzuje především to, že Wanastowi Vjecy jsou rocková kapela jako řemen.

Mohl bys prozradit něco ze zákulisí vzniku nových písní?

Otevřená zlomenina srdečního svalu je rocková balada v pravém slova smyslu. Je v ní příbûh, který je asi věčný. Padaj hlavy kutálí se po hračanským rynku je taková ryze pražská, možná historizující lahůdka. Druhý verš zní: “Nekopej je z kopce dolů, co to děláš Hynku...” Mašinführer je píseň zpívaná ústy moc hodného pana strojvůdce, který s péčí a láskou opečovává svoji mašinku. Nelze nevzpomenout slova doktora: “Jsem doktor Schmirgel z eneser a jsem hustej!” Slečna Anna je za vodou je kousek o lásce, zoufalství, naději a smrti. Torpédo popisuje příběh nezaměstnaného, rozervaného rockera, jenž při cestû vlakem řízeného hodným a laskavým panem strojvůdcem nachází ve stanici Výrov své životní štěstí. Panna je sestřička písně na podobné, i když obrácené téma, která se líhla v tvůrčím lůně autorově od roku 1998. Panně se v noci zdá opravdu zvláštní sen. Je určena všem neposkvrněným i hříšným!


V jaké sestavě dnes hrají WV?


Vedle mě a P.B.Ch. bude v kapele opět za bicími k vidění a slyšení Martin Vajgl z kapely -123 minut. A důvod, proš jsme oslovili zrovna jeho je prostý: je tady nejlepší!

Jsou na desce ještě nějací další hosté? Nebo sis všechny ostatní nástoje nahrál sám? A na turné pojedete ve třech? Žádný Vartecký na kytaru?

Ostatní hosté na desce budou překvapením. Tomáš Vartecký je už přes deset let členem koncertní sestavy Wanastowích Vjecý. Na TORPÉDU kromě zpěvu hraji na elektrické a akustické kytary, dobro, banjo, apalačský dulcimer, niněru, mandolínu, charangu, sitár, dilrubu, gopichand, santoor, barokní klarinet, saw duang, talam, panovu flétnu, bolívijské píšťalky, jazýčkové harmonium, piano Rhodes, zvonkohru, perkuse, skleničky a na víc si teď nevzpomenu.


Kdy bude možné vidět WV opět na turné?


Příští rok na jaře nás čeká obří turné TORPÉDO 2007 – a budeme k vidění v těch největších prostorech, které jsou v této zemi k mání!

Bude to tedy velký návrat na stadiony a velká rocková podívaná?

Všechno je v rukou Božích. Aleluja!

 

 KONTAKT NA MANAGEMENT

recenze, promo CD,
rozhovory s kapelou, koncerty
managementwanastowivjecy.cz

balíček pro novináře

copyright